Produkcja
Produkt w grudniu 2016 r. wpisany został na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Tradycyjny chrzan tarty, bardzo ostry, bez wybielaczy i konserwantów, niepasteryzowany.
Występuje w 3 rodzajach: klasyczny, z żurawiną oraz ćwikła.
Wśród przetworów z owoców, które znajdują się w naszej ofercie znajdują się:
Dżemy – słodzone niewielką ilością cukru trzcinowego lub w wersji dla diabetyków ksylitolem, do zagęszczania używany jest agar, a dla wyrównania kwasowości: kwas askorbinowy. Mała ilość cukru (niecałe 20%) i krótki czas gotowania pozwalają w dużym stopniu zachować smak świeżych owoców.
Soki i nektary – sok czyli 100% soku owocowego, wyciskany i pasteryzowany, natomiast nektary to soki z niedużym dodatkiem cukru trzcinowego. Zarówno soki jak i nektary nie są przeznaczone do bezpośredniego spożycia, należy je rozcieńczyć z wodą.
Kompoty – całe owoce zalane syropem z 30% udziałem cukru trzcinowego. Kompot należy rozcieńczyć z wodą, natomiast owoce z powodzeniem nadają się do przygotowania deserów lub do bezpośredniego spożycia.
Pozostałe – konfitury, powidła
Przetwory warzywne to bardzo szeroka gama produktów pasteryzowanych, jak również wiele rodzajów przetwarzanych warzyw. Oferujemy głownie przetwory z ogórków, patisonów, cukinii, papryki, pomidorów, buraków, ale pojawiają się też dynia, kalafior, fasolka szparagowa czy topinambur.
Warzywa marynowane – całe lub krojone w duże cząstki, bazujemy na 2 zalewach: klasycznej o proporcji octu do wody 1:5; z curry – słodszej, pikantniejszej i o większym stężeniu octu.
Sałatki warzywne – tu posiłkujemy się 3 bazami zalew: chrupiąca – mocno octowa z kolendrą; ognista – z chili i czosnkiem; oraz z dodatkiem oleju
Sosy, dania gotowe – w tej grupie znajdują się przede wszystkim sosy, przeciery i ketchupy z pomidorów oraz warzywa duszone w sosie pomidorowym; urozmaicenie stanowią sosy z cukinii. Przetwory te z powodzeniem można wykorzystać jako bazę na szybki obiad – sosy do makaronu, kaszy, ryżu, a duszone warzywa jako dodatek do obiadu bądź osobne danie, na zimno i gorąco.
Warzywa kiszone – kisimy głównie ogórki i kapustę, ale sporadycznie pojawiają się też inne warzywa. Warzywa kiszone są w beczkach, następnie w miarę zapotrzebowania pakowane w opakowania jednostkowe (folia, wiadro, słoik).
Przetwarzanie grzybów następuje pod stałym nadzorem grzyboznawcy nr 2151. Wielkość i rodzaj asortymentu całkowicie zależny jest od dostępności poszczególnych gatunków w okolicznych lasach. W ofercie znajdują się grzyby suszone, grzyby marynowane oraz grzyby duszone w maśle lub w sosie pomidorowym. Przetwarzamy głównie grzyby leśne – królują borowiki, podgrzyby i kurki, ale pojawiają się również mniej popularne rydze, gąski, maślaki, opieńki czy kolczaki.
Owoce suszone, które znajdują się w naszej ofercie to przede wszystkim jabłko, gruszka i śliwka, z których powstaje mieszanka wigilijna – nieodłączny element tradycji bożonarodzeniowej.
Wśród suszonych warzyw podstawę stanowi „Suszek” czyli klasyczna suszona włoszczyzna – baza do zup, sosów, marynat. Natomiast zmiksowane i odpowiednio przyprawione tworzą „Smaczek” czyli uniwersalną przyprawę bez soli. Z suszonych warzyw powstają również różnego rodzaju gotowe mieszanki na zupy.
Oferowane przez nas mieszanki warzyw suszonych są dobrane w odpowiednich proporcjach tak, aby stworzyć bazę na szybką, zdrową i smaczną zupę. Każda porcja 100 g to niemal 1 kilogram świeżych, aromatycznych warzyw, a więc z powodzeniem wystarczy na przygotowanie 2-3 litrów (w zależności od rodzaju) pożywnej zupy. Proponujemy zupy kremy, zupy jarzynowe, zupy grzybowe. Nasze zupy to ogromna oszczędność czasu i miejsca – mała, lekka torebka świetnie nadaje się na wyjazdy lub do zapełnienia studenckich szafek, a brak konieczności obierania i krojenia warzyw znacznie skraca czas przygotowania posiłku.
Jak przygotować? Zawartość opakowania należy wrzucić na bulion, gotować do miękkości około pół godziny, odpowiednio doprawić, zmiksować w razie potrzeby i delektować się smakiem. Każda zupka zawiera sugerowany przez nas przepis.
W ofercie Jacentowksiej Piwniczki znajdują się również produkty nie pasujące do żadnej z powyższych grup, ale nie mniej ważne. Specjalizujemy się w wytwarzaniu zakwasu na barszcz biały – jest to tradycyjny wiejski barszcz, kiszony w słojach na wysiewkach żytnich. Sezonowo produkujemy syropy z kwiatów mniszka lekarskiego i kwiatów czarnego bzu – do stosowania wspomagająco przy przeziębieniach.
Asortyment Jacentowskiej Piwniczki stale się powiększa.
Niemal każdy sezon owocuje nowościami.
Kochamy tradycję ale uwielbiamy zaskakiwać tworząc nowe przepisy.